aktualizováno: 20.10.2021 15:56:57

CHS Naše poupátko - Jezevčík dlouhosrstý trpasličí králičí a standardní

Šéfík - chovný standardní pes

Zrzka V1, CAC, CACIB, BOB
Zambi Klubový všestranný vítěz 2009 CACIT CACT "U"
Alfa V1 CAJC, BIS Junior
Zambi O pohár starosty Městyse Dešenice CACT
Zambi Nejkrásnější štěně KV
Alfa Nejkrásnější štěně KV

Prestige Dagi Dog

Zvaný: Šéf, Šéfík, Poláček, Tříčtvrťák, Pšonek

chovný standardní pes
(import Polsko)

Výstavy: výborný, 20x CAC, 3x CAC ČMKU, DTK, 5x VDH CAC, 2x VDH - res. CAC, 4x CWC, 6x CACA, 2x CC WUT, 11x CACIB, 2x res. CACIB, 2x BOS, 16x BOB, Národní vítěz, 2x Vítěz třídy, Oblastní vítěz, Krajský vítěz, 3x Najl. Dorostly Pies v Rasie, Vítěz skupiny FCI IV, III. BOG, III. BIG 2x res BOG, 2x res BIG, ZAGREB WINNER, 2x BIS WORKING DOG, 2x res. BEST WORKING DOG, Mezinárodní šampion krásy, Mezinárodní výstavní šampion, Český šampion, Slovenský šampion, Německý šampion, Rakouský šampion, Polský šampion, Chorvatský šampion, Šampion Černé Hory, Grand šampion Černé Hory, Balkánský šampion, Šampion Jadranu, Šampion Středozemí, Šampion Bosny a Hercegoviny, Šampion Srbské republiky, WUT Šampion

Zkoušky: ZV II.c, ZN (84), POHÁR PLZEŇSKA (CACT) LZ III.c + BZ III.c

Zdraví: DNA profil Genomia 136022, MH (maligní hypertermie): negativní/negativní, Cord 1 - PRA (progres. ret. atrofi): negativní/negativní, OI (vrozená lomivost kostí): negativní/negativní

 

Údaje

Jezevčík dlouhosrstý standardní, červený pes, narozen 7. 10. 2014, otec: Daksland Kalevipoeg, matka: India Dagi Dog.

Charakter

Šéfík, vůdce smečky na svém místě

Šéfík je naším druhým jezevčím klukem v naší chovatelské stanici. Je to ohromná osobnost, osobnost číslo jedna. Nejdůležitější článek naší smečky. Pan vedoucí, o kterém bych mohla napsat román.

Na první pohled se Šéfík může široké veřejnosti jevit jako trouba, trouba, nebo moula, který si nechá líbit od každého úplně všechno. Dětičky se po něm mohou válet, mohou mu šlápnout na packu, mohou ho tahat za ušiska, ocas i kožich. Když si chtějí hrát, je schopný se s nimi přetahovat hodiny, aportovat jim hodiny, nechá si od nich sahat do misky, sebrat hračku, nechá se mazlit i láskyplně mačkat, atd. Dala bych ruku do ohně za to, že Šéfík by nikdy v životě žádnému našemu dítěti neublížil. Stejné je to se štěňátky, mohou na něho dorážet, vrčet, rvát se s ním, mohou mu lézt po hlavě, bolestivě ho kousat, otravovat ho, válet se u něho, usínat s ním, vlastně většinou usínají s ním. Šéfik je prostě takový náš velký taťka, u kterého vyhledávají všechna naše roztomilá mláďátka zábavu a zároveň pocit bezpečí a jistoty. Téměř všechno si Šéfík nechává líbit i od našich dospělých jezevců. Mají stejná práva jako naše dětičky a štěňátka. Nedělá rozdíly v pohlaví, psi tedy mají naprosto stejná privilegia, jako feny. Například náš odchovanec Bonbon-Lu měl tak vášnivou pubertu, že Šéfíkovi vykousal nemalé plotny po těle, a to až na holá místa. Některé fenky, Šéfíkovi zase vysloveně vlají zakousnuté na uších při hře, atd., atd. Šéfík se zkrátka od všech našich členů rodiny nechává nenásilně likvidovat.

Na druhý pohled, pohled páníčka, vůdce, nebo třeba majitele naší smečky je ovšem jednoznačně patrné, že Šéfík není ani žádný moula, ani trouba, nýbrž vedoucí pes, ten nejvyšší a nejdůležitější člen celé naší jezevčí rodiny. Jak už to chodí, nejsou boje o dominantní pozici ve smečce nic neobvyklého, a ani u nás doma tomu nebylo jinak. Šéfíkova cesta na vrchol byla pro některé, dominantnější členy naší bandy sice trochu trnitá, ale většinou stačil vždy jeden souboj a bylo rozhodnuto. Trochu jsme se tedy okolo jednoho roka Šéfíkova života doma zapotili občasnými souboji, párkrát i krveprolitými, ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. My máme totiž samé velice inteligentní jezevčíky a tak všichni naši dospěláci celkem velmi rychle pochopili, že vyskakovat si na našeho pana vedoucího, nebo zkoušet se mu vyrovnat je hazard se zdravím. Šéfík si tedy ve své smečce sjednal velmi rychle naprostý pořádek, který jako vedoucí pes i nadále velmi jednoduše udržuje. Svým klidným chováním, kdy si nechává vše od všech líbit udržuje v naší jezevčí rodině naprostou harmonii vztahů, jelikož všichni ostatní psi chování svého vůdce následují. U nás doma nevznikají žádné násilné šarvátky na tož ošklivé krvavé rvačky. Naše psí tlupa žije poklidným životem s heslem všichni za jednoho a jeden za všechny, o mláďata se laskyplně starají všichni, chrání je všichni, hrátky mezi dospěláky nepřerůstají v násilné boje, v naší smečce vládne klid, mír a naprostá pohoda. Myslím, že lepšího vedoucího psa než je Šéfík jsem pro svou psí rodinku již vybrat nemohla a jsem velice šťastná za to, že ho máme. Šéf je vůdce smečky na svém místě.

Po pracovní stránce je Šéfík numero uno, prostě standardní pes, který se ničeho nebojí. Na naháňkách nemá problém zvednout divočáka, v noře řádí jako černá ruka, miluje vodu, plavání a vytahuje na břeh nejen to, co najde na hladině, ale hledá kolikrát i pod hladinou. Věčná škoda, že teď nemám moc času se myslivecké kynologii věnovat, vše trénuji jen tak na půl, s děckem za zády a také podle toho pak bohužel vypadají i Šéfíkovy výsledky na zkouškách, či soutěžích.

Celá rodina a přátelé mi standardního psa několik let rozmlouvali, dlouho jsem se rozmýšlela, zdali si jeden ze svých snů splním, či ještě počkám. Teď ale mohu s jistotou říct, že pořízení Šéfíka byl ten nejlepší kauf, který mi mohl potkat. Nedokážu si již svou smečku bez něho představit a jsem nesmírně šťastná za to, že ho mám. Šéfík je náš nejdůležitější hafan, obrovská opora a velký vzor všech členů naší jezevčí tlupy, je to můj dokonalý zástupce a parťák.