aktualizováno: 20.10.2021 15:56:57

CHS Naše poupátko - Jezevčík dlouhosrstý trpasličí králičí a standardní

Špagetka - chovná standardní fena

Zrzka V1, CAC, CACIB, BOB
Zambi Klubový všestranný vítěz 2009 CACIT CACT "U"
Alfa V1 CAJC, BIS Junior
Zambi O pohár starosty Městyse Dešenice CACT
Zambi Nejkrásnější štěně KV
Alfa Nejkrásnější štěně KV

Fajn Špageta z Čepínů

Zvaná: Špageta, Špagetka, Špagáta, Špága, Špagi, Špagína - někdy také Vagína :-D

chovná standardní fena

Výstavy: výborná, CAJC, 8x CAC, 4x CACIB, 3x CAC ČMKU, res. CACIB, 2x BOB, 3x BOS, BIG, res. BIG Vítěz speciální výstavy, Národní vítěz, Český šampion, Srbský šampion

Zkoušky: ZN (66), ZN (71), ZV II.c

Zdraví: DNA profil Genomia 136032, MH (maligní hypertermie): negativní/negativní, Cord 1 - PRA (progres. ret. atrofi): negativní/negativní, OI (vrozená lomivost kostí): negativní/negativní

Údaje

Jezevčík dlouhosrstý standardní, červená fena, narozena 13. 5. 2016, otec: Bret Měsíční paseka, matka: Bianca Perla ze Šedivínské stráně.

Charakter

Špageta, hyperaktiv jednoho pána, který se nedokáže nudit

Špageta je jako torpédo v tornádu. Její temperament a psí kousky zdolávají kolikrát i zemskou přitažlivost. Je jí všude tolik, že se to snad nedá ani popsat. Když jdu, šlape mi radostně na paty, když se ohnu, skáče na mě ze všech stran. Když je takové to pěkné počasí, déšť a bláto, vypadají všichni naši účastníci procházky jako vojáci, který právě prošli náročným výcvikem. Prostě mazlíček, jak má být. Naší milovanou Špagetku nenechá nic klidnou. Nic, co by mělo na sobě nést paničky pach. Od bot, přes nářadí, plastové kyblíky, polínka a další a další věci. Jakmile nechám někde něco ležet, hned to mám roztahané, nebo většinou schované v psí boudě. Provokace ostatních členů smečky jsou pro Špagetu velkou zábavou, obzvláště podaří-li se jí některého z nich vytočit, takže jediné, co ještě jakžtakž drží pohromadě, jsou naše pevné nervy. Špagetka je hyperaktivní fenka, která se zkrátka nedokáže nudit a ani my se s ní rozhodně nenudíme. Dělá nám všem doma velkou radost, je na ní velice dobře znát, že je zdravá a šťastná.

Po pracovní stránce jsem se se Špagetkou v období jejího dospívání dost potrápila. Měla hrozné móresy, které jsem nezažila ještě u žádného psa. Jednou hlásila, jednou nehlásila a to jak na povrchu, tak pod ním. Někdy slídila, někdy neslídila, pak se zase pro změnu ze svých zdrhaček vracela kolikrát až po hodině, někdy i déle. Když už konečně začala správně slídit, včas se vracet, pěkně hlásit na povrchu i pod zemí umínila si, že pod zemí v noře by se na lišku mohla dostat třeba i jinak, něž jen jedním vsukem, a tak začala z nory pro změnu vylézat. Takže milý přátelé se Špagetou jsem si užila opravdu výživné přípravy ke zkouškám. Naše zkoušky byly o pudové záležitosti. Vždy jsem si ráno při nástupu jen řekla: „Buď pude, nebo nepude“ Nakonec jsme ale vše skvěle zvládly, Špagetka dospěla, umoudřila se a mohu konečně říct, že jsem s její prací spokojená. Konečně jsem se po dvou a půl letech dočkala celkem dobrého psa. Pochválit musím také její kladný přístup k práci ve vodě, ten má již od štěněčího věku. V každém rybníku, řece, nebo nádrži je jako doma, vrhá se do vody po hlavě a loví vše, co najde na hladině i pod ní.

Špagína je pes jednoho pána, nikdy se nebude mazlit s nikým jiným, než se svým vůdcem, kterého miluje nade vše. První je u mě, první chce hladit, chovat a mazlit. Je neodbytná a otravuje s lísáním pokaždé, jakmile se na chvilku zastavím. Vyjímku tvoří naše lidská mláďata, se kterými si velice ráda hraje, vše jim toleruje a v jejich přítomnosti oplývá trpělivostí a láskou. Návštěv, které vpustíme na zahradu si sice nevšímá, ale v kontaktu přes plot s cizími lidmi bych za ni ruku do ohně rozhodně nedala a předpokládám, že kdyby nám někdo vlezl bez pozvání do vrátek, bude to právě ona, která jako první bude bránit jak svoji rodinu, tak i své území.

Jako maminka je velice ostrá, kromě paničky dokáže zavrčet na každého člena rodiny včetně dětí pokud se jí pouze přiblíží ke štěňátkům. Muchlování tedy se Špagáty dětmi je možné pouze v mé přítomnosti, takže si každý asi dokáže představit jakou milující a ostražitou maminkou musí Špagína být.