aktualizováno: 20.10.2021 15:56:57

CHS Naše poupátko - Jezevčík dlouhosrstý trpasličí králičí a standardní

Než si pořídíte štěňátko

Zrzka V1, CAC, CACIB, BOB
Zambi Klubový všestranný vítěz 2009 CACIT CACT "U"
Alfa V1 CAJC, BIS Junior
Zambi O pohár starosty Městyse Dešenice CACT
Zambi Nejkrásnější štěně KV
Alfa Nejkrásnější štěně KV

Líbí se Vám jezevčík?

 

Kdo je jezevčík?

Jezevčík je věrný přítel malý vzrůstem, ale velký srdcem.

Jezevčík je oddaný a milý společník. Byl však vyšlechtěn pro lovecké využití a z toho plynou jeho povahové vlastnosti, požadavky na pohyb a zábavu. Bude Vám velmi vděčný za jakýkoliv pohyb v přírodě a nebo za využití jeho loveckých vloh. Poslouchá svého pána pouze jeli mu autoritou. Děti má rád, ale není pro ně vhodnou hračkou. Hraje si s nimi pouze pokud on chce, nebo pokud je uzná za svého pána ( starší děti ). Je velmi nešťastný ( někdy kousavý ) pokud má strávit zbytek života na řetězu a ne se svou smečkou ( rodinou ) do které přišel. Není psem hlídacím i když dobře ví co se kde pohne. Pokud máte v domě schody počítejte s tím, že nemůže několikrát denně po těchto schodech běhat ( pro své krátké nohy a dlouhou páteř ).

Proč jezevčíka s průkazem původu?

Průkaz původu je doklad o tom, že štěně je čistokrevné, tedy po rodičích, kteří jsou chovní a museli splnit určité podmínky, aby mohly mít štěňata s průkazem původu ( dále jen PP ). Nijak Vás tedy nezavazuje k absolvování zkoušek, nebo výstav. U štěňat bez PP není jistého nic, kromě jejich matky. I když jejich matka je jezevčík s PP je zde otázka proč nebyla zařazena do čistokrevného chovu ( jaké má vady, nebo zdali vůbec má PP ) a kdo byl skutečným otcem štěňat? ( poznáte to většinou až začne štěňátko odrůstat ) Všechny štěňata z čistokrevného chovu mohou mít PP ( nedejte na výmluvy typu "štěně je nadpočetné a proto nemohlo dostat rodokmen" ). Jejich cena je vyšší než u "bezpapírových" štěňat, ale musíte si uvědomit, že si toto štěně nekupujete na rok či dva, ale na 10 a více let.  V nedávné době se na internetu objevily stránky jedné množitelky ( tuto paní nelze nazvat chovatelkou ), která se schovává za plemeno jezevčík. Přitom ale pouze množí štěňata podle hesla "když dám k jezevčíkovi jezevčíka, tak z toho vždy musí být jezevčík".  Tato paní ( a nejenom ona ) využívá neznalosti lidí. Protože každé štěňátko když je malé, tak je milé, ale co potom až vyroste.  Může být zatíženo vadami po svých rodičích a nebo nemusí nakonec vůbec vypadat jako jezevčík ( i když Vás jeho chovatel bude přesvědčovat o opaku ). Záleží jenom na Vás, jestli "ušetříte" a koupíte si "bezpapírové" štěně, nebo si koupíte štěně s PP u kterého máte původ doložený.  Štěňata s PP by měla mít i lepší zdravotní stav, protože musí být pravidelně odčervována a očkována již u chovatele, od kterého nesmí odejít dříve než po 7. týdnu života. Na rozdíl od "bezpapírových" štěňat  kdy se snaží množitel ušetřit na všech výdajích a jeho cílem je pouze peněžní zisk. Cena štěňat s PP je vyšší, než cena štěňat "bezpapírových", ale chovatel tyto peníze použije zase zpět pro chov. Když si koupíte štěňátko "bezpapírové" podporujete tak pouze lidi, kteří většinou "chovají" své psy, ale hlavně feny ve špatných podmínkách, bez veterinárního dozoru a využívají je pouze jako továrnu na štěňata ( mnohdy " chovají " více plemen ). Koupě štěňátka s PP je pouze první výdaj v celé řadě výdajů za jeho život ( může být 10, ale více let ). Pokud se Vám zdá jeho cena vysoká, tak raději, než štěněti od některého množitele, dejte šanci psu, nebo fence odloženým v psím útulku ( jistě ve svém okolí nějaký najdete, nebo navštivte stránky jezevčík v nouzi, odkaz najdete v sekci odkazy). Jejich kvalita je, za nepoměrně menší cenu, rovna "bezpapírovému" štěněti a ještě uděláte dobrý skutek.

Fenku nebo psa?

Zde se rozhodujte podle svých možností s přihlédnutím ke svému okolí. Jestliže mají sousedé v okolí samé psy a pokud nechcete odchovávat štěňata, tak si kupte raději psa. Pokud se chcete stát chovatelem tak si samozřejmě pořídíte fenku. Musíte však počítat s dobou jejího hárání ( asi 25 dní většinou 2x do roka ) a po tuto dobu si ji hlídat. Fenky taky nebývají tak dominantní jako psi a snáze se začleňují do rodinné hierarchie.

Jak velkého?

Pokud chcete jezevčíka do venkovního kotce, nebo pro loveckou praxi tak si raději zvolte jezevčíka standardního. Jestliže chcete jezevčíka do bytu, nebo jenom příležitostně pro práci do lesa tak je vhodný i jezevčík trpasličí/králičí. Jezevčík standardní váží do 10 kg a jezevčík trpasličí/králičí do 5 kg. Toto si musíte uvědomit hlavně v případě že bydlíte v domě s hodně schody bez výtahu ( po schodech by neměl běhat ).

Jakou barvu a druh srsti?

Především záleží na vkusu, ale i na potřebě a možnostech majitele věnovat se jejich údržbě.

Jsou tři druhy srsti :

dlouhosrstý - je líbivější, ale jeho srst vyžaduje alespoň občasné vyčesávání a kontrolu po vycházce jestli nemá v srsti zapletenou trávu, svízel, nebo "vlky"

krátkosrstý - má srst snažší na údržbu, ale není vhodný pro celoroční pobyt v kotci

drsnosrstý - je nejvíce oblíbený u myslivců pro jeho ostrost a taky snažší údržbu srsti

Barevné rázy u jezevčíků dlouhosrstých a krátkosrstých bývají většinou červená, nebo černá s pálením. Jsou zde i vyjimky ( tygrovaná ), ale těch je zatím málo. Drsnosrstí mívají většinou různé odstíny barvy divočáka

K jakému účelu si ho pořizuji?

Především si rozmyslete, jestli chcete pomocníka k lovu, psa úspěšného na výstavách, nebo jen přítele a společníka do rodiny. Většina narozených štěňat s PP dědí lovecké vlohy po svých rodičích a záleží jenom na majiteli zda tyto vlohy využije. Co se týče výstav, tak tam taky záleží na vhodnosti spojení rodičů a na exteriérových vlastnostech jejich předků. Pokud chcete pouze přítele a společníka do rodiny, tak k tomu je vhodné jakékoliv štěňátko, které Vám chovatel nabídne, nebo které se Vám zalíbí.

Budu se chtít věnovat chovu štěňat s PP?

Pokud budete v budoucnu chtít po Vašem jezevčíkovi štěňata s PP musíte splnit několik podmínek pro jeho uchovnění. Jedna z podmínek je pejsek, nebo fenka s PP. Další podmínky, ale i více o loveckých zkouškách a výstavách, které musíte se psem, nebo fenkou absolvovat pro jeho zdárné uchovnění se dozvíte v Klubu chovatelů jezevčíků.